Οι αφίσες από τις διευθύνσεις: http://goo.gl/W3deAu
Αφίσα 7
Αφίσα 7
Ανήκει σε:
Ασκήσεις
Να παρατηρήσετε προσεκτικά τις αφίσες: Η πρώτη (λόγος), «Εμείς μπορούμε», είναι αφίσα της ΔΑΠ από το διαδίκτυο (φθινόπωρο 2012), ενώ η δεύτερη (αντίλογος) dapara, από το ιστολόγιο «Αντί της Σιωπής», αυτόνομη δημιουργία για το Πάντειο. Να συγκρίνετε και να σχολιάσετε τις αφίσες:
- ως προς το κείμενο που περιλαμβάνουν, π.χ. ποιες λέξεις παραλείπονται και ποιες προστίθενται στη δεύτερη αφίσα;
- ως προς την εικόνα και τα σύμβολα που χρησιμοποιούν.
Ερωτήσεις για τις αφίσες 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
- Ποια κοινά παρουσιάζουν οι περισσότερες από τις αφίσες ως προς το περιεχόμενο, ανεξάρτητα από τον ιδεολογικό προσανατολισμό τους;
Να τεκμηριώσετε την απάντησή σας με συγκεκριμένες αναφορές στον λόγο που χρησιμοποιείται, καθώς και στο εικαστικό μέρος (σχέδιο, χρώμα κλπ.). - Να εξετάσετε αν ορισμένα από τα κοινά στοιχεία που εντοπίσατε στις αφίσες μπορούν να συνδεθούν με κάποια χαρακτηριστικά των νέων.
- Να παρατηρήσετε την έκταση του λόγου στις αφίσες. Γιατί έχουμε χρήση συνθημάτων / σλόγκαν;
- Τι είδους ρήματα χρησιμοποιούνται συχνότερα στις παραπάνω αφίσες, σε ποια ρηματικά πρόσωπα και σε ποιες, κυρίως, εγκλίσεις; Να εξηγήσετε αυτές τις επιλογές.
- Να επιλέξετε μία από τις αφίσες και να σχολιάσετε το περιεχόμενό της σε μία παράγραφο.
Εργαστείτε ομαδικά, για να φιλοτεχνήσετε μια αφίσα για κάποια εκδήλωση του σχολείου σας ή για ένα επίκαιρο θέμα.
Μπορείτε να οργανώσετε και διαγωνισμό καλύτερης αφίσας. Μία ομάδα θα αναλάβει την αξιολόγηση, λαμβάνοντας υπόψη τα συμπεράσματα από τις προηγούμενες εργασίες για την αποτελεσματικότητα της αφίσας.